SPRK: "Gaso" juridiskā nodalīšana no "Latvijas gāzes" atbilst likuma prasībām

Rīga, 21.apr., LETA. Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK), izvērtējot dabasgāzes sadales sistēmas operatora AS "Gaso" juridisko nodalīšanu neatkarības nodrošināšanai no AS "Latvijas gāze", secinājusi, ka tā atbilst Enerģētikas likumā noteiktajām prasībām, aģentūru LETA informēja SPRK pārstāvji.

Vienlaikus SPRK konstatējusi, ka "Gaso" padomes un valdes locekļi nav iesaistījušies vertikāli integrēta dabasgāzes komersanta "Latvijas gāze" struktūrās, kas tieši vai netieši ir atbildīgas par dabasgāzes ražošanu, pārvadi un uzglabāšanu, sašķidrinātās dabasgāzes pakalpojumu sniegšanu un tirdzniecību.

Tāpat SPRK secinājusi, ka "Gaso" padomes un valdes locekļiem tiek nodrošinātas tiesības neatkarīgi no vertikāli integrēta energoapgādes komersanta pieņemt lēmumus attiecībā uz aktīviem, kas vajadzīgi dabasgāzes sadales tīkla ekspluatācijai, uzturēšanai vai attīstībai.

Izvērtējot "Gaso" noslēgto ārpakalpojumu līgumu sarakstu, SPRK konstatējusi, ka "Latvijas gāze" nav iespēju ietekmēt "Gaso" darbību un nepastāv interešu konflikts attiecībā uz pakalpojumu izmantošanu. Tāpat SPRK secinājusi, ka "Gaso" nodrošina tās komerciālās informācijas konfidencialitāti, ko tā ieguvusi, pildot dabasgāzes sadales sistēmas operatora pienākumus.

"Gaso" izstrādātajā Atbilstības programmā noteiktie konkrētu darbinieku pienākumi un veicamie pasākumi nepieļauj diskriminējošu rīcību. "Gaso" nodrošina pienācīgu Atbilstības programmas ievērošanas kontroli, uzsvēra SPRK pārstāvji.

Lai secinātu to, vai "Gaso" atbilst dabasgāzes sadales sistēmas operatora neatkarības prasībām, SPRK katru gadu ir jāizvērtē komersanta darbības atbilstība Enerģētikas likuma prasībām un SPRK noteikumiem par prasībām dabasgāzes sadales sistēmas operatora neatkarībai. SPRK to izvērtē, balstoties uz komersanta sniegto ziņojumu, kā arī nepieciešamības gadījumā, pieprasot papildu informāciju.

"Latvijas gāzes" meitasuzņēmums "Gaso" ir vienīgais dabasgāzes sadales sistēmas operators Latvijā. Kompānija nodrošina dabasgāzes tīklu drošību, tehniskos pakalpojumus un dabasgāzes patēriņa uzskaiti. Kompānija "Gaso" darbu sāka pērn 1.decembrī, bet 8.decembrī SPRK padome "Gaso" izsniedza licenci dabasgāzes sadalei. Licence komersantam izsniegta uz 20 gadiem - no 2017.gada 7.decembra līdz 2037.gada 6.decembrim.

"Gaso" pamatkapitāls ir 39,9 miljoni eiro, kuru veido 39,9 miljoni akciju viena eiro nominālvērtībā.

 

Autors: Ainārs Sauka, LETA

Atpakaļ