CNG - Vide rītdienai!

CNG (Compressed Natural Gas) ir saspiesta dabasgāze, kuru izmanto transportlīdzekļos aprīkotos ar īpašu izsmidzināšanas un uzglabāšanas sistēmu. CNG auto ir ekonomisks, drošs un videi draudzīgs transports - slāpekļa dioksīda izmeši dabasgāzei ir par 96% mazāk nekā dīzelim un par 67% mazāk nekā benzīnam, bet oglekļa dioksīdi – attiecīgi par 23% un 35 % mazāk.

Eiropā strauji pieaug CNG auto skaits un ievērojami palielinās CNG uzpildes staciju tīkls, jo Eiroparlamenta direktīva “Par alternatīvo degvielu infrastruktūru ieviešanu un attīstību” nosaka, ka dalībvalstīm līdz 2025. gada beigām ir jānodrošina CNG staciju izbūve vismaz ik pēc 150 km TEN-T tīklos.

Lai gan fakti rāda, ka CNG ir ekonomiski izdevīga un ērti lietojama, nepieciešamā infrastruktūra tikai šobrīd sāk attīstīties – pagaidām vienīgā, publiski pieejamā uzpildes vieta ir Jēkabpilī - degvielas uzpildes stacijā “Virši”. 

Lai veicinātu CNG attīstību, vairāki enerģētikas un transporta uzņēmumi - AS “Latvijas Gāze”, AS “Gaso”, AS “Virši - A”, “Auto 100” un SIA “Scania Latvia” - izveidojuši iniciatīvu “Vide rītdienai!”.

Iniciatīva “Vide rītdienai!” tiek rīkota, lai kopīgi runātu par ekonomiski efektīvākas un videi draudzīgākas enerģijas izmantošanu, lai stiprinātu sadarbību starp Valsts institūcijām, enerģētikas un transporta nozares uzņēmējiem un citiem partneriem, kā arī, lai kopīgi meklētu risinājumus globālās klimata politikas mērķu sasniegšanai.

Pirmajā diskusijā “Vide rītdienai!”, kas notika šī gada 11. septembrī Rīgas Motormuzejā un kuras noslēgumā tika parakstīts sadarbības memorands, GASO valdes loceklis Aleksandrs Koposovs pastāstīja, ka vēsturiski pirmā CNG stacija Latvijā tika izbūvēta 1986. gadā, bet 1990. gadā Latvijā bija četras publiskās uzpildes stacijas. 2005. gadā, dēļ ekonomiskās situācijas Valstī, CNG uzpildes staciju uzturēšana kļuva nerentabla un AS “Latvijas Gāze” tās likvidēja un uzstādīja uzpildes staciju uzņēmuma teritorijā Rīgā, Vagonu ielā 20, pašu lietošanai.

GASO, kā Latvijas Gāzes infrastruktūras pārņēmējam šobrīd saimniecībā ir sava CNG uzpildes stacija un 60 dažāda pielietojuma un ražotāju CNG transportlīdzekļi. Vairāku gadu pieredze rāda, ka šāda autoparka uzturēšanas izmaksas ir stipri zemākas un GASO ir gatavs dalīties pieredzē par CNG autoparka izveidošanu, kā arī par CNG uzpildes staciju izbūvi.

 

Atpakaļ