Vācijā uzsāk 10 miljardus eiro vērtā ziemeļu-dienvidu starpsavienojuma būvi

Pēc vairāk nekā desmit gadu ilgas kavēšanās Vācija beidzot sākusi būvēt ļoti svarīgu augstsprieguma elektropārvades starpsavienojumu, lai apgādātu industrializētos valsts dienvidu reģionus ar ziemeļos saražoto “vēja elektrību”.


Atkarības mazināšanai no kaimiņiem

Šis projekts, kas pazīstams arī kā ziemeļu-dienvidu starpsavienojums SuedLink, sastāvēs no diviem paralēliem augstsprieguma līdzstrāvas starpsavienojumiem starp Šlēsvigu-Holšteinu un Bādeni-Virtembergu, kā arī starp Šlēsvigu-Holšteinu un Bavāriju. Starpsavienojumu izbūves mērķis ir nodrošināt lielas jaudas vēja elektrostacijās saražotās elektrības operatīvu piegādi rūpnieciskajiem patērētājiem Vācijas dienvidos, kas pēc visu valsts kodolstaciju slēgšanas ir kļuvuši ļoti atkarīgi no kaimiņvalsts Francijas elektrības piegādēm.

 

Daļēji virs zemes, daļēji zem

SuedLink projekts ir iezīmīgs ne tikai savas saimnieciskās nozīmes, bet arī inženiertehniskā risinājuma dēļ: daļēji tas tiks izbūvēts pazemes un zemūdens kabeļa veidā. Starpsavienojuma saites tiks ieguldītas apmēram 20 m dziļumā esošā 4 m diametra tunelī zem Elbas upes, kā arī Bavārijas federālās zemes teritorijā starpsavienojums lielākoties atradīsies tieši pazemē.

 

Jauda kā 5 miljoniem mājsaimniecību

Pēc SuedLink būvniecības pabeigšanas 2029. gada sākumā tā garums sasniegs ap 700 km, bet pārvades jauda – 4 gigavatus. Savukārt, caur šo saiti saņemtās enerģijas daudzums būs atbilstošs apmēram 5 miljonu Vācijas mājsaimniecību elektrības patēriņam. Šobrīd starpsavienojuma būvniecības darbi rit pēc plāna, un jau ir saņemta atļauja tā pirmo 17 kilometru izbūvei. Baltijas valstīs šāda apjoma elektrības starpsavienojumu projekti pagaidām nav tikuši realizēti, taču nākotnē, attīstoties “zaļās” enerģijas tehnoloģijām, to realizācijas lietderība varētu tikt izvērtēta.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ