Lietuvas valsts kompānija kļuvusi par četru Vācijas LNG terminālu operatoru

Lietuvas “KN Energies” šī gada sākumā uzvarējusi atlases konkursā, kurā tika meklēts četru Vācijas peldošo LNG terminālu – Brunsbuteles LNG, Vilhelmshāfenes 1. un 2. LNG, kā arī Stades LNG, finanšu operators nākamajiem diviem gadiem. Terminālu kopējā regazifikācijas jauda, pēc Vilhelmshāfenes 2 un Stades nodošanas ekspluatācijā, būs vismaz 20 miljardi kubikmetri (BCM) gadā.


 

Pārvaldīs divus gadus

72,5% uzņēmuma “KN Energies”, kas līdz šim bija pazīstama ar nosaukumu “Klaipėdos nafta”, akciju pieder Lietuvas Enerģētikas ministrijai, 10,4% – lielākajai Lietuvas uzņēmumu grupai “Achema Group”, bet pārējās akcijas ir pieejamas biržā “brīvā apgrozībā”. “KN Energies” četrus Vācijas LNG termināļus pārvaldīs divus gadus.

 

Laba pieredze palīdz

Lietuvas enerģētikas ministrijas pārstāvji uzsver, ka labā sadarbības pieredze, “Klaipėdos nafta” iepriekš pārvaldot Brunsbuteles LNG un Vilhelmshāfenes 1. LNG, ir palīdzējusi noslēgt arī jauno vienošanos. Bet līdzšinējā sadarbība ir bijusi iespēja demonstrēt lietuviešu unikālas kompetences, zināšanas, profesionalitāti, veicot uzticētos pienākumus.

 

77 BCM pēc četriem gadiem

Paredzams, ka, sākot no 2026. gada, Vācijā tiks uzbūvēti arī pirmie stacionārie LNG termināļi, palielinot valsts gāzes importa jaudu līdz vairāk nekā 50 BCM/gadā. Jau 2024. gadā valsts LNG imports sasniegs 37 BCM, bet līdz 2028. gadam tas vēl dubultosies, pietuvojoties 80 BCM atzīmei. Tas varētu būt pietiekami Vācijas gāzapgādei, ņemot vērā, ka 2021. gadā tā patērēja 96 BCM, bet šogad patēriņa apmērs varētu būt jau par piektdaļu mazāks, tātad, ap 77 BCM.  Baltijas valstu un Latvijas LNG imports pagaidām tiek nodrošināts caur vienu LNG termināli – Klaipēdā, Lietuvā. Tāpat, LNG piegādes var tikt realizētas no Haminas LNG termināļa, Somijā, caur gāzes starpsavienojumu “Balticconnector”, kā arī Svinouščes LNG termināli, Polijā, caur gāzes starpsavienojumu GIPL. Latvija no plāniem būvēt nacionālo LNG termināli pagaidām ir atteikusies.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

Atpakaļ