Kipra varētu uzsākt dabasgāzes eksportu jau 2026.gadā

Ne visās Eiropas valstīs gāzes ieguve iet mazumā, dažviet tomēr turpinās darbs arī pie lieliem un ambicioziem gāzes ieguves projektiem. Viena no šādām valstīm ir Kipra, kura varētu uzsākt pašmāju gāzes eksportu jau pēc nepilniem diviem gadiem.

 

Varētu būt arī daudz lielāks

Par Kipras teritoriālo ūdeņu visai lielajām gāzes iegulām tika ziņots jau tālajā 2011. gadā. Taču tolaik uzietie gāzes krājumi ir krietni mazāki par tiem, ko 2022. gadā izdevās atrast divu Eiropas energokompāniju – Itālijas “Eni” un Francijas “TotalEnergies”, izpētes projekta ietvaros. Eksperti lēš, ka jaunuzietajās gāzes atradnēs, kas pazīstamas ar nosaukumu “Kronos”, ir apslēpti aptuveni 2,5 triljoni kubikpēdu gāzes. Tomēr pilnīgi iespējams, ka gāzes apjoms šeit varētu būt arī daudz lielāks.

 

Cer uz sākumu jau pēc diviem gadiem

Par to, ka “Kronosa” ekspluatācija un vienlaicīgi arī gāzes eksports uz Eiropas valstīm no šīm atradnēm varētu sākties jau 2026., vai vēlākais 2027. gadā, paziņoja Kipras enerģētikas ministrija. Bez tam, šīs gāzes atradnes atrodas vienā no gāzes bagātākajiem reģioniem Eiropā, tikai 70 km attālumā no Ēģiptes super gāzes lauka “Zohr”, kura izstrādē arī iesaistītas Kipras izpēti veikušās Eiropas energokompānijas.

 

Vairāk nekā Eiropas gada gāzes patēriņš

Kopš 2007. gada Kipra ir izsniegusi izpētes licences lielākajai daļai no 13 jūras ogļūdeņražu iegulu izpētes teritorijām salas dienvidu piekrastē, kur, pirms apmēram divdesmit gadiem veiktās vērienīgās izpētes liecināja par iespējamu liela apjoma gāzes iegulu esamību. Veikto izpētes darbu rezultātā gāzes iegulas tika uzietas piecos urbumos trijās izpētes teritorijās, kuru kopapjoms, neskaitot “Kronos”, sasniedz 17-18 triljoni kubikpēdu gāzes – kas ir vairāk nekā pašreizējais Eiropas gāzes gada patēriņš.
Baltijas jūras austrumu daļā pie Baltijas valstu un Polijas krastiem dabasgāzes iegulu esamība nav līdz šim konstatēta, un arī nākotnē šādu iegulu uziešanas iespējas ir ļoti mazas.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ