Itālija vēlas kļūt par visas ES enerģētikas centru, prezentē “Āfrikas trumpi”

Itālija vēlas kļūt ne tikai par Vidusjūras baseina valstu, bet arī visas Eiropas enerģētikas centru, pateicoties valdības izstrādātajam “Matei plānam”, kas paredz produktīvu un intensīvu sadarbību ar Āfrikas valstīm dažādās enerģētikas attīstības jomās vismaz nākamajiem divdesmit gadiem.

 

No gāzes līdz kodolsintēzei

Plāns, kas nosaukts pēckara Itālijas valsts enerģētikas koncerna, tagad pazīstama kā “Eni”, vadītāja Enriko Matei vārdā, ietver sadarbību gāzes, atjaunojamās enerģijas, biodegvielu, ūdeņraža un oglekļa dioksīda uztveršanas jomās. Nākotnē, iespējams, tiks strādāts arī pie kodolsintēzes procesu pilnveides un citām enerģētikas jomas inovācijām. Šobrīd sadarbības piedāvājumi galvenokārt fokusēti uz tādām valstīm kā Alžīrija, Ēģipte, Tunisija un Mozambika, taču laika gaitā sadarbības partneru loku paredzēts paplašināt.

 

Tilts starp tiem, kas ražo, un tiem, kas patērē

Plāna tālejošais mērķis ir investēt Āfrikas “zaļās” un ilgtspējīgās enerģijas ražošanā, kas nozīmē gan attīstību, gan lielāku enerģētisko neatkarību no pašreizējiem enerģijas piegādes ceļiem un avotiem. Itālijas valdība uzsver, ka valsts ģeogrāfiskais novietojums Vidusjūras piekrastē padara to ideāli piemērotu, lai savienotu piedāvājumu un pieprasījumu – tos, kas ražo, un tos, kas patērē. Tādējādi Itālija varētu kļūt par tik ļoti nepieciešamo enerģijas tiltu starp Āfriku un Ziemeļeiropas-Centrāleiropas reģionu.

 

Iesākumam – trīs miljardi eiro

Plāna realizācija paredzēta vismaz nākamajiem desmit līdz divdesmit gadiem, kur pirmajos gados notiks sadarbības pastiprināšana ne tik daudz “zaļo”, kā tradicionālo energoresursu, konkrēti gāzes, piegāžu jomā. Savukārt tālākā nākotnē tā pārorientēsies uz atjaunojamās enerģijas un ūdeņraža ražošanu un pārvadi uz Eiropu. Kopumā plāna investīciju paketes apjoms un finansējuma avoti nav zināmi, tomēr sākotnējais finansējums ap 3 miljardu eiro apmērā nāks no Itālijas Klimata fonda līdzekļiem.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ