Igaunija līdz 2030. gadu beigām plāno attiekties no degslānekļa un aizstāt to ar mazo kodolstaciju

Igaunijas enerģētika šobrīd nav sevišķi zaļa, jo vairāk nekā puse no visas valstī saražotās elektrības rodas īpaši netīra fosilā kurināmā – degakmens, sadedzināšanas procesā. Taču jau pavisam drīz mūsu ziemeļu kaimiņi no degakmens vēlas atteikties pilnībā, aizstājot to ar mazas jaudas kodolstacijām.

 

Teorētiski – līdz 2030.g., praktiski – deviņos līdz vienpadsmit gados

Igaunijas Vides ministrijas izveidotā Kodolenerģijas grupa 2023. gada decembrī publicēja ziņojumu, kura galvenais secinājums ir šāds: teorētiski ir iespējams uzbūvēt nelielas jaudas moduļu tipa kodolreaktoru jau līdz 2030. gadam, tādējādi “ar būtisku izrāvienu” sasniedzot un pat pārsniedzot valsts enerģētikas zaļināšanas mērķus. Tomēr praktiski viena reaktora darbības uzsākšanai nepieciešami 9 līdz 11 gadi un ap 73 miljoni eiro investīcijās.

 

Inovatīva tehnoloģija kā Kanādā un Polijā

Jau šobrīd ir zināms, kāda veida mazie kodolreaktori Igaunijā varētu tikt uzstādīti. Tie, kā ziņo projekta izpildītājs firma “Fermi Energia”, ir koncerna “GE Hitachi” izstrādātie BWRX-300, kuru pirmais projekts tiks realizēts Kanādā, kam sekos arī Eiropas “debija” – Polijā. Kanādas BWRX-300 tiks uzstādīts darbojošās Darlingtonas kodolstacijas kompleksā un tā būvatļaujas saņemšana gaidāma 2024.gada otrajā pusē.

 

Vietas izvēlei – 15 reģioni

Turklāt, kā uzsver eksperti, Igaunijā būtu vēlama nevis viena, bet uzreiz divu 300 megavatu jaudas moduļu kodolreaktoru būve, vēlāk izmantojot tos gan elektrības, gan arī siltuma ražošanai. Attiecībā uz reaktoru būves vietas izvēli skaidrības gan vēl nav. 2023. gada pavasarī pabeigtajā provizoriskajā pētījumā būvniecībai tika izvēlēti 16 reģioni, taču vēlāk viens no tiem tikai “izbrāķēts” nacionālās drošības apsvērumu dēļ. Arī Latvijā ir interese par mazās kodolenerģētikas projektu realizācijas iespējām, un šo jautājumu pētniecībai aizvadītajos gados veltīta liela uzmanība, tomēr tādas konkrētības kā Igaunijā potenciālajiem kodolenerģētikas projektu virzītājiem vēl nav.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ