Briti dod “zaļo gaismu” vienam no retajiem naftas un gāzes ieguves projektiem Ziemeļjūrā

Pēc ilgiem protestiem un politisko “šķēpu laušanas” Lielbritānijas valdība pērnā gada rudenī deva “zaļo gaismu” vienam no retajiem jaunajiem gāzes un naftas ieguves projektiem Ziemeļjūrā – Rozbankas ogļūdeņražu iegulu komerciālai izstrādei.

 

8 miljardi par 500 miljoniem barelu

Norvēģijas koncerns “Equinor”, kam pieder Rozbankas projekta akciju kontrolpakete, kopā ar partneri “Ithaca Energy” ieguldīs ap 3,8 miljardiem ASV dolāru projekta pirmās kārtas attīstībā, paredzot, ka pēc apmēram desmit gadiem varētu tikt īstenota arī projekta otrā kārta, palielinot tā investīcijas līdz apmēram 8 miljardiem dolāru. Rozbankas naftas un gāzes projekta, kas pasaules kontekstā ir salīdzinoši neliels, realizācijas laikā paredzēts iegūt ap 500 miljoniem barelu naftas. Savukārt gāzes ieguves apjoms varētu būt ievērojami mazāks, jo ap 80% no Rozbankā iegūtajiem ogļūdeņražiem būs tieši nafta.

 

Mazāk emisiju, vairāk elektrības

Atbildot uz vides aktīvistu protestiem, projekta realizētāji vēlas padarīt Rozbanku maksimāli videi draudzīgu, nodrošinot gandrīz pilnīgu naftas un gāzes ieguves procesu elektrifikāciju. Tiesa, pēc viņu teiktā, šis process ir visai laikietilpīgs un sarežģīts, tāpēc tiks noslēgts ātrākais 2030. gadā – trīs vai četrus gadus pēc Rozbankas pirmās kārtas darbības uzsākšanas 2026./2027.gadā.

 

Sarūk, bet vēl arvien ir nozīmīga

Ogļūdeņražu ieguve Lielbritānijas piekrastē Ziemeļjūrā pēdējo 20 gadu laikā sarukusi par divām trešdaļām, taču gāzes un naftas ieguves nozare vēl joprojām ir viens no valsts ekonomikas lielākajiem balstiem. Tā nodrošina ap 200 000 darbavietu daudzās Lielbritānijas piekrastes zonās, kā arī dod līdz 10 miljardiem mārciņu nodokļu ieņēmumos ik gadu. Paredzēts, ka līdz 2051. gadam gāzes un naftas ieguve Lielbritānijas piekrastē tiks pakāpeniski pārtraukta, šiem pasākumiem iztērējot aptuveni 9,8 miljardus dolāru, lielākā daļa no kuriem nonāks Lielbritānijas kompāniju rīcībā. Latvijas un citu Baltijas valstu teritoriālajos ūdeņos Baltijas jūrā komerciāli izstrādājamas naftas un gāzes iegulas vēsturiski nav konstatētas, līdz ar to arī mūsu reģionā ogļūdeņražu ieguve jūrā nenotiek. 

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ