Vācijas un Norvēģija būvēs vienu no pirmajiem lieljaudas ūdeņraža cauruļvadiem Eiropā

Eiropas lielākā gāzveida kurināmā patērētāja Vācija un lielākā tā ieguvēja Norvēģija ir panākušas konceptuālu vienošanos par lieljaudas ūdeņraža cauruļvada izbūvi starp abām valstīm līdz 2030. gadam. Pašreiz norit projekta priekšizpēte, kuras rezultāti tiks publiskoti šā gada pavasarī.

 

Cauruļvads gan “zilajam”, gan “zaļajam”

Eksperti uzskata, ka ūdeņraža pārvade pa cauruļvadu ir lētākais un efektīvākais šīs gāzes pārvades veids lielos attālumos un to nākotnē būtu nepieciešams attīstīt. Un tieši ūdeņraža eksports no Norvēģijas uz Vāciju var izrādīties īpaši pieprasīts, jo Norvēģija var piegādāt gan ilgtspējīgu, no pašu iegūtās dabasgāzes ražotu “zilo”, gan arī no vēja un saules elektrības ražoto “zaļo” ūdeņradi. Ilgtspējīgs “zilais” ūdeņradis tiek ražots, noglabājot kaitīgo oglekļa dioksīdu, nevis “izpūšot to gaisā”.  

 

No 2 līdz 10 gigavatiem

Paredzams, ka jaunais cauruļvads sāksies gāzes atradnēs Norvēģu jūrā, tad šķērsos jūras vēja parku teritorijas Ziemeļjūrā un visbeidzot nogādās ūdeņradi Frīzijas reģionā Vācijā, kur to paredzēts nodot Vācijas ūdeņraža pārvades sistēmā. Tā gan pagaidām vēl ir tikai agrīnā attīstības stadijā. Provizoriskie aprēķini rāda, ka jaunā Vācijas-Norvēģijas cauruļvada garums būs aptuveni 750 km un uz 2030. gadu pa to varētu tikt nodoti 2 gigavati (GW) ūdeņraža enerģijas, bet uz 2038. gadu – līdz 10 GW.

 

Lielākais Eiropā

Ja projekts tiks realizēts kā iecerēts, tad tas kļūs par Eiropā garākā ūdeņraža cauruļvada projektu. Šobrīd Eiropas garākais ūdeņraža cauruļvadu tīkls, kura operators ir kompānija “Air Liquide”, atrodas Beļģijā, un tā kopējais garums ir ap 900 km. Tas domāts ķīmiskās rūpniecības apgādes vajadzībām. Tomēr šo tīklu veido nelielu cauruļvadu sistēma, nevis viens garš cauruļvads. Arī Baltijas valstis kopā ar Somiju līdz 2030. gadam plāno iniciēt kopīgu ūdeņraža pārvades infrastruktūras izbūvi Baltijas jūras ziemeļu daļā, kas nākotnē varētu kļūt par daļu no Eiropas kopīgā ūdeņraža apgādes tīkla.

 

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ