Vācija plāno visaptverošu elektrības uzskaites viedizāciju

Vācijas valdība 2022. gada beigās nolēmusi atsākt aktīvu elektrības uzskaites digitalizāciju un paātrināt viedo skaitītāju ieviešanu. Šāds lēmums pieņemts tādēļ, ka pašlaik viedo skaitītāju izplatība valstī atrodas ļoti zemā līmenī: tā elektrības jomā no aptuveni 50,7 miljoniem uzskaites punktu viedie skaitītāji ir uzstādīti mazāk nekā 20 %.


95 % līdz 2030. gada beigām

Plānots, ka dzīvojamo ēku un mazo uzņēmumu patērētājiem, kas gadā tērē līdz 100 000 kilovatstundām (kWh), 20 % viedo elektrības skaitītāju apjoms ir jāsasniedz līdz 2025. gada, 50 % līdz 2028. gada un 95% līdz 2030. gada beigām. Šis viedās uzskaites ieviešanas plāns attiecas arī uz mazajiem elektrības ražotājiem, kuru uzstādītā jauda ir līdz 100 kilovatiem (kW).
Savukārt lielajiem elektrības patērētājiem, kas gadā tērē vairāk nekā 100 000 kWh, un elektrības ražotājiem ar jaudu virs 100 kW šie mērķi ir jāsasniedz vēlāk: attiecīgi līdz 2028., 2030. un 2032. gada beigām.

 

Operatori maksās vairāk

Paredzēts koriģēt arī viedo skaitītāju izmaksu sadalījumu starp sadales sistēmas operatoriem un elektrības patērētājiem, lielāko daļu izmaksu novirzot tieši sistēmas operatoriem. Savukārt patērētājiem viedo skaitītāju uzstādīšanas izmaksas nebūs augstākas par 20 eiro gadā. Tā rezultātā elektrības patērētāji apmaksās tikai mazliet vairāk nekā desmito daļu no viedā skaitītāja uzstādīšanas izmaksām.

 

Būtiski atpaliek no pārējās Eiropas

Jaunais digitalizācijas plāns izstrādāts un ieviests tādēļ, ka pagaidām Vācijas viedo skaitītāju uzstādīšanas apjoms būtiski atpaliek no vidējiem Eiropas rādītājiem. Saskaņā ar kompānijas “Berg Insight” ikgadējo ziņojumu viedo skaitītāju izplatība Eiropā 2022. gada beigās sasniegusi 56%, kas atbilst aptuveni 9,2 miljoniem viedo skaitītāju.
Viedie skaitītāji klientiem sniedz iespēju saņemt ikstundas datus par savu elektroenerģijas patēriņu un izprast savus elektroenerģijas lietošanas paradumus, kā arī taupīt elektrību, un zīmīgi, ka Latvijā jau 94 % elektrības patērētāju uzstādīti viedie elektrības skaitītāji.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ