Rumānijas valdība saka “jā” diviem jauniem kodolreaktoriem

Rumānijas valdība atbalstījusi likumprojektu par divu jaunu kodolreaktoru būvi valsts vienīgajā kodolstacijā Černavodā. Abus jaunos reaktorus, kas Eiropas mērogā ir zīmīgi ar to, ka elektrības ražošanai izmantos dabiskās bagātinājuma pakāpes urānu, plānots nodot ekspluatācijā jau šajā desmitgadē.

 

Divi reaktori un 3 miljardi

Jaunie kodolreaktori, kuru kopējā uzstādītā jauda varētu sasniegt 1400 megavatus (MW), tiks uzbūvēti Černavodas kodolstacijas kompleksā Rumānijas dienvidaustrumos, kur jau darbojas divi dabiskās bagātinājuma pakāpes urāna jeb CANDU 6 tipa kodolreaktori ar uzstādīto jaudu 1300 MW.
Paredzams, ka jauno reaktoru izveide tiks finansēta no ASV aizdevuma līdzekļiem, un to būvniecību veiks ASV, Kanādas un Francijas uzņēmumu konsorcijs. Abu reaktoru izmaksas lēš 3 miljardu ASV dolāru apmērā, un tiem jāsāk ražot elektrību jau līdz 2030. gadam.

 

No 18.5 līdz 36%

Projekts ir īpaši svarīgs valsts energoapgādes drošībai un neatkarībai, jo līdz ar tā īstenošanu kodolenerģijas īpatsvars Rumānijas elektrības ražošanā dubultosies, “pakāpjoties” no pašreizējiem 18,5 līdz 36%.

 

Padomā ne tikai lielie reaktori

Līdztekus lielās kodolenerģētikas tālākai attīstībai Rumānija raugās arī mazo kodolreaktoru (SMR) ieviešanas virzienā. Tā aizpērnā gada nogalē Rumānijas kodolstaciju operators “Nuclearelectrica” un ASV uzņēmums “NuScale Power” parakstīja vienošanos par sešu VOYGR-6 tipa SMR ar kopējo uzstādīto jaudu 462 MW būvniecības izpēti Rumānijā. Šie reaktori kalpotu galvenokārt lieljaudas “zaļās” enerģijas staciju balansēšanai. Arī Baltijas valstīs, īpaši Igaunijā, notiek aktīvas diskusijas par vairāku SMR ar kopējo jaudu ap 1000 MW būvi reģionā, kas nākotnē palīdzētu gan regulēt frekvenci un uzturēt tīkla stabilitāti, gan arī atteikties no fosilās enerģijas avotiem elektrības ražošanā.

 

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ